January 20-21, 2023
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas

Men's 3000ms [Seeded]

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Isaac Prather SR-4 Concord 8:26.88
2 Drew Topoly JR-3 Methodist 8:30.41
3 Logan Zuchelli SO-2 Concord 8:34.52
4 Charles Scharf SR-4 Washington and Lee 8:36.34
5 Cooper Neeble JR-3 Roanoke 8:36.61
6 Bryce Davis JR-3 Lynchburg 8:44.53
7 Connor Verrett JR-3 Washington and Lee 8:50.20
8 Chris Ruiz SO-2 Washington and Lee 8:50.24
9 Row Sterne SO-2 Washington and Lee 8:55.03
10 Cooper Hurst SO-2 Lynchburg 8:57.98
11 Jonathan Cobb SO-2 Lynchburg 8:58.87
12 Sam Graham JR-3 Lynchburg 8:59.91
13 Tanner Firkins SR-4 Lynchburg 9:00.33
14 Ronan Creamer SO-2 Lynchburg 9:00.41
15 Connor McCroy SR-4 Lynchburg 9:01.21
16 Jansen Miller JR-3 Eastern Mennonite 9:01.43
17 Joey Tindale FR-1 Erskine 9:02.63
18 Aman Tsegay SO-2 Mount Olive 9:07.55
19 Bellamy Immanuel SO-2 Eastern Mennonite 9:08.41
20 Anthony Cadle JR-3 Bridgewater (Va.) 9:08.43
21 Alex Watty JR-3 Concord 9:14.92
22 Draven Fernandez FR-1 Lynchburg 9:15.85
23 Keaton Rush FR-1 Washington and Lee 9:17.04
24 Trent Lovelace JR-3 Carson-Newman 9:18.39
25 Clay Kaufman JR-3 Eastern Mennonite 9:19.06
26 Colin Verrett FR-1 Washington and Lee 9:27.34
27 Gabe Miller FR-1 Bridgewater (Va.) 9:31.17
28 Layton Bradford FR-1 Piedmont 9:31.91
29 Matt Garis SO-2 Roanoke 9:33.76
30 Levi Counts FR-1 Roanoke 9:36.73
31 Jonathan Penter SR-4 Erskine 9:38.59
32 Bennett Cupps JR-3 Bridgewater (Va.) 9:52.20
33 Jake Greenstein FR-1 Roanoke 10:20.81
  Corbin Green SR-4 Lynchburg DNF
  Josh Fingerhut SO-2 Washington and Lee DNF
  Grant Williams FR-1 Lynchburg DNS
Men's 3000ms [Seeded] Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Jansen Miller JR-3 Eastern Mennonite 9:01.43
17 Joey Tindale FR-1 Erskine 9:02.63
18 Aman Tsegay SO-2 Mount Olive 9:07.55
19 Bellamy Immanuel SO-2 Eastern Mennonite 9:08.41
20 Anthony Cadle JR-3 Bridgewater (Va.) 9:08.43
21 Alex Watty JR-3 Concord 9:14.92
23 Keaton Rush FR-1 Washington and Lee 9:17.04
24 Trent Lovelace JR-3 Carson-Newman 9:18.39
25 Clay Kaufman JR-3 Eastern Mennonite 9:19.06
27 Gabe Miller FR-1 Bridgewater (Va.) 9:31.17
28 Layton Bradford FR-1 Piedmont 9:31.91
29 Matt Garis SO-2 Roanoke 9:33.76
30 Levi Counts FR-1 Roanoke 9:36.73
31 Jonathan Penter SR-4 Erskine 9:38.59
32 Bennett Cupps JR-3 Bridgewater (Va.) 9:52.20
33 Jake Greenstein FR-1 Roanoke 10:20.81
Men's 3000ms [Seeded] Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Isaac Prather SR-4 Concord 8:26.88
2 Drew Topoly JR-3 Methodist 8:30.41
3 Logan Zuchelli SO-2 Concord 8:34.52
4 Charles Scharf SR-4 Washington and Lee 8:36.34
5 Cooper Neeble JR-3 Roanoke 8:36.61
6 Bryce Davis JR-3 Lynchburg 8:44.53
7 Connor Verrett JR-3 Washington and Lee 8:50.20
8 Chris Ruiz SO-2 Washington and Lee 8:50.24
9 Row Sterne SO-2 Washington and Lee 8:55.03
10 Cooper Hurst SO-2 Lynchburg 8:57.98
11 Jonathan Cobb SO-2 Lynchburg 8:58.87
12 Sam Graham JR-3 Lynchburg 8:59.91
13 Tanner Firkins SR-4 Lynchburg 9:00.33
14 Ronan Creamer SO-2 Lynchburg 9:00.41
15 Connor McCroy SR-4 Lynchburg 9:01.21
22 Draven Fernandez FR-1 Lynchburg 9:15.85
26 Colin Verrett FR-1 Washington and Lee 9:27.34
  Corbin Green SR-4 Lynchburg DNF
  Josh Fingerhut SO-2 Washington and Lee DNF
  Grant Williams FR-1 Lynchburg DNS